Schránková firma - co to vlastně je? Znáte skutečný význam tohoto pojmu?
Schránková firma. V médiích často používaný a kontroverzní pojem, který slouží zejména k označení podvodných firem. Jaká je však jeho přesná charakteristika? Jsou schránkové firmy legální či nelegální? Existuje vztah mezi schránkovými firmami a virtuálním sídlem? Vše podstatné jsme pro vás sepsali v následujících řádcích.
Virtuální sídlo není schránková firma
V souvislosti se schránkovými firmami se často hovoří i o virtuálním sídle. Mnoho živnostníků nebo obchodních společností totiž využívá možnost pronajmout si adresu virtuálního sídla, na které ale fyzicky nepodnikají.
Schránková firma a virtuální sídlo však neznamenají totéž. Schránková firma nemá jasného vlastníka a zpravidla má adresu v daňovém ráji. U firem s virtuálním sídlem je však vlastník jasný a pronajímá si reálnou adresu v České republice. Majitel firmy s virtuálním sídlem využívá alternativní možnost, jak získat registrační adresu pro své podnikání bez toho, aby ji musel mít ve vlastním bytě nebo v pronájmu. Jako bonus má sídlo na dobré adrese pozitivní vliv na image společnosti a její vnímání ze strany zákazníků či obchodních partnerů.
Virtuální sídlo tedy není JEN schránka. Dokáže podpořit důvěryhodnost, a navíc s sebou přináší úsporu finančních nákladů a množství dalších benefitů včetně přijímání a evidence přijaté pošty. Proto ho s oblibou využívají živnostníci, obchodní společnosti, občanská sdružení i další typy subjektů.
Schránková firma a virtuální sídlo neznamenají totéž. Firmy s virtuálním sídlem si pronajímají reálnou adresu v České republice a mají jasného vlastníka.
"Co je schránková firma?
Na úvod je třeba zdůraznit, že oficiální definice pojmu "schránková firma" neexistuje, resp. není legislativně stanovena. Při charakteristice schránkové firmy si tedy pomůžeme jejím názvem.
Jak už napovídá samotné označení, schránková firma je společnost, jejíž centrálou je jen schránka, tedy poštovní adresa nejčastěji v daňovém ráji, například na Kypru. Taková firma nemá zpravidla žádné zaměstnance a nevykonává žádnou činnost. V jejím vedení je najatý statutár (bílý kůň) a skutečného vlastníka lze vypátrat jen velmi těžko.
Ačkoli v médiích se setkáváme spíše s nelegálními schránkovými společnostmi, může jít i o legální podnikání. Firmu může založit například holdingová společnost za účelem daňové optimalizace, pokud podniká ve více státech a chce sjednotit a snížit své daně.
Nelegální schránkové společnosti jsou však v převaze. Zakládají se za účelem nekalých aktivit, jakými jsou především praní špinavých peněz (převážně z nelegálního prodeje drog nebo zbraní) nebo jiné finanční podvody (krácení daní) či zakrytí skutečného vlastníka při veřejném zadávání (v případě konfliktu zájmů).
Závěr
Kontroverzně vnímaný pojem schránková firma označuje legální i nelegální společnosti. Schránková firma a virtuální sídlo neznamenají totéž. Zatímco schránkové firmy jsou často ilegální, nemají jasného vlastníka a mají sídlo v daňovém ráji, virtuální sídla jsou transparentní. Jsou legální, mají jasného vlastníka a poskytují alternativní možnost, jak získat zákonem požadovanou registrační adresu pro podnikání.
Zaujali jsme Vás?
Objednejte si virtuální sídlo
ještě dnes.
Objednat virtuální sídlo
Zavolejte mi zpět
MojeSidlo.cz - všeobecné obchodní podmínky